registreren | inloggen
Gebruikersnaam Wachtwoord

Weerhistorie: De zomer van 2012.

/~gerrit16/images/logo.jpg


Hoe was de zomer van 2012 in Eindhoven e.o.?
Als ik deze vraag stel aan willekeurige mensen dan krijg ik zeer verschillende antwoorden. Veel mensen vonden het een verschrikkelijk slechte zomer, anderen vonden het wel meevallen en weer anderen spreken van een prima zomer. De waarheid is dat de zomer een zeer wisselvallig karakter had .
Het gevoel van een goede of slechte zomer hangt vaak af het moment waarop je vakantie hebt gehad. Was het in je vakantie prima weer dan vindt men de zomer algauw goed maar was het koel en regenachtig in je vakantie dan blijft het gevoel van een slechte zomer meer hangen.
Het is ook zo dat de vakanties steeds vroeger vallen. Toen ik nog een kind was begon de vakantie in het laatste weekend van juli. Het was dan Eindhoven kermis en dat was het begin van de vakantie. Heden ten dage beginnen schoolvakantie al vaak in juni en dat is wel erg vroeg.
Als je over een langere periode kijkt naar de Eindhovense zomermaanden dan is de conclusie dat augustus een veel betere zomermaand is dan juni en juli. In augustus schijnt de zon bv.42% van de mogelijke tijd en in juni en juli is dat respectievelijk 39% en 41%. Ook de temperaturen liggen naarmate de zomer vordert wat hoger en wat uiteraard ook meespeelt, is dat juli de natste maand van het jaar is.
Het gevoel van “was dit een goede of slechte zomer?” hangt dus van al deze factoren af en naar mijn mening sterk afhankelijk van het tijdstip van de vakantie.
Gelukkig hebben we de statistiek en daarmee kunnen we een meer objectief beeld van de zomerkwaliteit berekenen. Bovendien kunnen we met harde cijfers beter de zomers met elkaar vergelijken dan met gevoel.
Op http://www.ganymedes.com/zomer.htm staan alle zomercijfers voor Eindhoven en omgeving opgesomd. In tabellen en grafiekjes zijn alle Eindhovense zomers vanaf 1949 te vergelijken en als U wilt inzoomen op een bepaalde zomermaand of willekeurig welke maand dan ook , dan is http://www.ganymedes.com/weer.htm en prima ingang.
Een kort uittreksel m.b.t. de zomer van 2012:

Temperatuur:
De gemiddelde zomertemperatuur is uitgekomen op 17,3 graden. Dat is 0,5 graden meer dan vorig jaar en precies gelijk aan de Norm voor onze regio. Overdag lagen de gemiddelden van de Max. Temperaturen op 22,3 graden en dat is wel belangrijk hoger dan verleden jaar maar iets onder de Norm.
De hoogste temperatuur in deze zomer was 35,0 graden op 19 augustus. De laagste zomertemperatuur dit jaar was de 3,0 graden van 5 juni.
We hadden deze zomer 65 warme dagen waarvan er 20 zomers waren en 3 tropisch. Dat zijn geen slechte cijfers.

Zon:
De zon scheen deze zomer bijna 603 uur. Dat is veel beter dan vorig jaar en ruim boven de norm.
Opvallend is dat we 86 zonnige dagen hadden waarvan er 34 zeer zonnig waren.
Nog opvallender is dat we slechts 1 volkomen zonloze dag hadden en dat was op 4 juni.

Regen:
Er viel dit jaar bijna 286 mm regen in de zomer en dat is veel. Het regende in totaal 149 uur en ook dat is niet weinig. Ter vergelijk, vorig jaar regende het 171 uur in de zomer maar in 1987 was dat 199 uur. We hadden deze zomer 42 regendagen en dat waren er 10 minder dan vorig jaar.
De meeste regen viel op 11 juli (28,6 mm) Het langdurigst regende het op 3 en 4 juni. Op beide dagen regende het 11 uur en 18 minuten. Tot overmaat van ramp regende het 2 dagen later, op
6 juni, ook nog eens 10 uur en 12 minuten. Een natte periode dus.

De eindconclusie over de zomer laat ik graag aan de lezer over en die conclusie zal beslist afhangen van zijn persoonlijke ervaring en van het tijdstip van de vakantie.
Statistisch was het een redelijk normale zomer met een sterk wisselvallig karakter.
Vergis ik me of is dat gewoon “Nederlands klimaat” .

Gerrit
(Alle ruwe en onbewerkte broncijfers zijn van het KNMI. Bewerkingen en conclusies zijn voor mijn rekening.)

Vergelijking met landelijke weerberichten gewenst

Wat bij deze en andere weerbeschouwingen in mijn ogen interessant zou zijn, is een weergave van de verschillen tussen wat het KNMI via het Journaal voorspelt en wat wij in Eindhoven en omgeving vervolgens ervaren. Vaak zit daar naar mijn idee een fors en soms hinderlijk verschil tussen.

Eindhoven / De Bilt

Dat klopt helemaal. Als je mijn weerberichtjes regelmatig volgt dan weet je dat ik dat aan de kaak stel en dat ik onze weersites en weerburo's regelmatig hierop aanspreek.
Het weer bericht op radio en TV en ook in ons eigen ED is helemaal gericht op het weer in de Randstad en met name De Bilt.
Het ED zegt dat dat inderdaad zo is maar dat ze er niets aan kunnen doen. Zij maken helemaal geen regionaal weerbericht maar krijgen het via Wegener en Weeronline digitaal binnen en hoeven (moeten) het alleen maar afdrukken.
Het weer hier bij ons in de regio Eindhoven is totaal verschillend van het weer in De Bilt. Zo af en toe laat ik dat in mijn statistieken en weerberichtjes zien. Kijk eens naar de afgelopen zomer. Wij hebben heel andere (gunstiger) neerslagcijfers dan de rest van het land. Ook de temperatuur is bij ons anders. In de zomer is het warmer en in de winter kouder. De pest is dat het dus gemiddeld over een jaar niet veel uitmaakt maar op een dag, week of maand maakt het wel veel verschil. Niemand maakt zich daar druk om en dat komt ook omdat vrijwel alle weermannen/vrouwen geen zuiderlingen zijn. Johan Verschuren was, denk ik de laatste. Kijk eens naar het weerbericht van vandaag en morgen. Het is een en al kommer en kwel. Regen en kou. De praktijk is dat wij nauwelijks regen hebben en in een mooie herfstperiode zitten. Als je goed naar het weerbericht luistert (wie doet dat?) dan wordt er wel vaak bijgezegd In "het zuiden meer zon" of in "het zuiden hogere temperaturen" maar wie pikt dat op.
In deze zomer was er sprake van zeer extreme regenval. Gelukkig niet bij ons. Heel vaak ontspringen we de dans en is het weer bij ons veel beter. Ik pleit voor een regionaal weerbericht, gemaakt door een regionaal weerburo of een regionale weerman/vrouw

gerrit

Weersverwachting

Mijn hardlopenden en wielrennende Eindhovense vriend Herman vertrouwd het "hollandse" weerbericht al heel lang niet meer. Voor Brabant is de verwachting van het KMI veel betrouwbaarder. Volgens Herman is de aanwezigheid van de grote rivieren tussen holland en Brabant de oorzaak van de afwijking.

Rivieren

Nee, het klopt niet dat de grote rivieren de oorzaak zijn van een ander klimaat in het zuiden.
Bekijk hiervoor maar eens de "Bosatlas van het klimaat".
Hoofdstuk 2 gaat over de temperatuur. Duidelijk is aan de plaatjes op blz. 22 en 23 te zien dat de scheiding van hogere en lagere temperaturen niet over de grote rivieren loopt.Zeker bij het plaatje van januari loopt de scheidslijn loodrecht op de rivieren. Ook in juli is er geen effect van de rivieren te zien en op het plaatje van de jaartemperatuur is het weer anders en loopt de scheidslijn eerst onder de rivieren om vervolgens over te steken en richting N.Holland te gaan. Ook de plaatjes in hoofdstuk 3 over neerslag laten een beeld zien zonder effect van rivieren erin.
Ik denk dat de oorzaak gezocht moet worden in o.a. de afstand tot de zee en de zandgronden van het Kempisch plateau.
Een ding is echter zeker, Het klimaat is hier anders!
gerrit